PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_imageframe image_id=”2914″ style_type=”none” stylecolor=”” hover_type=”none” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”center” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]https://erseokullari.com/wp-content/uploads/shutterstock_708493267.jpg[/fusion_imageframe][fusion_text]

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK (PDR) BİRİMİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR); öğrencilerin bilişsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve eğitsel yönden gelişebilmelerine, bütün yönleri ile kendilerini tanıyarak uygun kararlar verebilmelerine, seçim yapabilmelerine, çevreleriyle sağlıklı ve dengeli ilişkiler kurabilmelerine yardım eden, programlı ve sistematik bir süreçtir. Bu doğrultuda okulumuzda gelişimsel ve önleyici rehberlik anlayışı merkeze alınarak, öğrencilerin içinde bulundukları gelişim dönemi ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamalarına destek verilir ve gerekli durumlarda krize müdahale çalışmaları yürütülür. Yapılan çalışmalarla amaçlanan; öğrencilerin okula uyum sürecini kolaylaştırmak, öğrencilerin gelişimlerini çok yönlü olarak izlemek ve desteklemek, öğrencileri tanımak ve öğrencilerin kendilerini tanımalarına yardımcı olmaktır. Öğrencilerin gelişimsel ihtiyaçları doğrultusunda okul PDR Uzmanı tarafından belirlenen konularda, kişisel/sosyal, eğitsel ve mesleki gelişimi destekleyici sınıf rehberlik etkinlikleri yapılır, bireysel destek ve müdahale amaçlı olarak öğrenci ve veli görüşmeleri gerçekleştirilir.

ÖĞRENCİ GÖRÜŞMELERİ: Öğrenci görüşmeleri; öğrencilerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda görüşme isteğinde bulunması yoluyla veya velilerin/öğretmenlerin ilettiği bilgiler ışığında öğrencinin görüşmeye davet edilmesi yoluyla gerçekleştirilir. Öğrenci görüşmelerinde, gerekli görüldüğü durumlarda, öğrencinin güçlü ve desteklenmesi gereken yönlerini belirlemeye yönelik test ve envanterler uygulanır. Öğrenci görüşmelerinde öğrencinin (kişisel/sosyal/eğitsel/mesleki) problemlerini çözmekten daha çok, öğrenciye çok yönlü olarak problem çözme becerisi kazandırmaya odaklanılmaktadır.

VELİ GÖRÜŞMELERİ: Veli ile yapılan görüşmeler, velilerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda ya da Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi’nin gerekli gördüğü durumlarda randevu yolu ile gerçekleştirilir. Tüm PDR çalışmaları, çalışmaların etkili olabilmesi için okul ve ailenin işbirliği içinde olması gerektiği hususu dikkate alınarak planlanır.

ÖĞRETMEN GÖRÜŞMELERİ: Öğretmenler ve PDR Uzmanı düzenli olarak görüşerek, tüm öğrencilerin gelişim süreçlerini birlikte takip ederler. Akademik ve/veya psikolojik destek ihtiyacı olan öğrencilere gerekli desteğin sağlanabilmesi için öğretmenler ve PDR Uzmanı sürekli işbirliği içinde hareket eder.

PDR SEMİNERLERİ: Yıl içerisinde doğan ihtiyaç ve isteklere göre öğrencilere, öğretmenlere ve velilere bilgilendirici PDR Seminerleri düzenlenir. Seminerler, okul PDR Uzmanı veya okula davet edilen konunun uzmanı kişiler tarafından verilmektedir.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]