Blog

2. ERSE Bilim ve Bilişim Şenliği

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text]

2.ERSE OKULLARI BİLİM VE BİLİŞİM ŞENLİĞİ

16 Mart 2019

ERSE BİLİM VE BİLİŞİM ŞENLİĞİ 16 Mart 2019 Cumartesi günü, 11.00-14.30 saatleri arasında Dudullu Kampüste yapıldı.
Mualla ÇOLAK
Okul Müdürü

 ŞENLİK PROGRAMI
11.00-14.20        Bilişim ve Bilim Atölye Etkinlikleri ve Sergisi
14.20-14.30        Hediye Çekilişi

BİLİM VE BİLİŞİM ATÖLYELERİ

Garden Robot
Atölye Amacı: Made With Code sitesindeki Garden Robot etkinliği oynanacak. Burada robotun bitkileri sulayıp çiçeklenmesi sağlanıyor. Blok kodlama fakat İngilizce dili ile oynanıyor. Döngü ve Şart kavramları öğretiliyor.

Karakter Kodlama
Atölye Amacı: İki kişi ile oynanan kodlama oyunudur. Kodlama pistinde iki tane karakter vardır. İki kişi ile oynanır. Birinci oyuncu ‘sağa git, sola git, yukarı git, aşağı git’ kodlarını kullanırken, ikinci kullanıcı ‘sağa dön, sola dön, ileri git’ komutlarını kullanır.

Cubetto
Atölye Amacı: Panoya dizilen bloklar, tahtadaki çalıştır komutuyla harekete geçiyor. Yerleşim yapıldıktan sonra Arduino devre kartları komutları algılıyor ve işlem gerçekleştiriyor. Renkli blokların dizilimine göre Cubetto’nun hareket yönü de değişiyor. Oyunda kendi haritanızı oluşturabileceğiniz gibi, kutudan gelen harita sayesinde kademeli olarak ilerleme kaydedilebiliyor.

Bee Bot
Atölye Amacı: Renkli,kullanımı kolay ve kullanışlı robot ile sıralama,tahmin,problem çözme öğretmek ve eğlenmek için kodlama robotudur. Yön tuşları ile robotu ileri,geri,sola ve sağa götürebilir 40 komuta kadar hafızada tutarak hareket eder.

Elektronik Atık
Atölye Amacı: Atölyeye katılanlar elektronik atıklar ile hayal güçlerini kullanıp robot tasarlarlar.

Kodlama Yarışması
Atölye Amacı: İki kişilik ikişerli gruplar halinde önceden belirlenmiş olan oyunu en kısa sürede bitirip çalıştıran yarışı kazanır. 4 ve 5. sınıflar Scratch ile kodlarken, ilkokullarda code.org sitesinden yarış yapılacak.

Kodla Dans
Atölye Amacı: Verilen kod bloklarını tahtada sıralayarak dans edilecek. Burada öğretilmek istenen amaç; herşey bir algoritmadan oluşur. Parçalara ayrılmış hareket komutlarını sırayla gerçekleştirip, sonuç olarak dans edilecektir.

Mario
Atölye Amacı:Marionun en eğlenceli hali! Makey, makey ile hazırlanmış olan platformda bilgisayarsız mario oyunu oynanacaktır.

Muzlu Piyano
Atölye Amacı: Muza dokunarak çalan piyano atölyesidir. Düzenek makey, makey ile hazırlanmıştır.

Proje Sergilenmesi, Sergi
Öğrencilerle derste hazırlanmış olan elektronik atıklardan yapılan robotlar sergilenecektir.

Solunum Deneyi
Deneyin Amacı: Akciğerlerin çalışma mekanizmasını bir akciğer modeli üzerinde gözlemlenmesi
Deneyin Yapılışı:Hazırlanan düzenek üzerinde,bone’nin (diyafram) aşağı çekilmesiyle şişenin içindeki (göğüs boşluğu) hacim artar, dışarıdan balonlara (akciğer) pipetler aracılığıyla hava dolar ve soluk alma işlemi gerçekleşmiş olur. Diyaframı yukarı ittiğimizde hacim küçülür, balonların içindeki havanın pipetler aracılığı ile dışarı çıkmasına neden olur.

Yanardağ Deneyi
Deneyin Amacı: Yanardağın oluşumunu basit kimyasal tepkime oluşturarak anlatımının sağlanması.
Deneyin Yapılışı: Yanardağ Maketinin içerisine 1 bardak su 1 kaşık karbonat 1 kaşık kırmızı gıda boyası ve en son bir bardak sirke konulur, tepkime gözlenir.

Plazma Küresi
Deneyin Amacı: Maddenin 4.hali plazmanın günlük hayatta kullanılma alanlarını gözlenmesi.
Deneyin Yapılışı:Plazma küresine dokunulduğunda, çok yüksek sıcaklıklara çıkarıldıkça, taneciklerinin hareketi nedeniyle iletkenlik özelliği kazanır ve küreye dokunduğumuzda bir paratöner gibi elektrik akımını kendimize çekeriz. Küre içinde ışık dalgalarını görebiliriz.

Lav Lambası
Deneyin Amacı: Maddelerin yoğunluklarının karşılaştırılması.
Deneyin Yapılışı:Cam şişenin ¾ kadar Ayçiçek yağı koyarız, şişenin kalan kısmına gıda boyası ile renklendirdiğimiz su ile tamamlarız, su ile yağın durumunu gözlemlemeleriz, birbiri içerisinde damlacıklar halinde asılı kalan sıvıların yoğunluklarını karşılaştırdık sonra deneyi görselleştirerek gaz çıkışı olması için alkaseltezer atıp ışıkla yeni lambamıza bakarız.

Meyve Saati
Deneyin Amacı: Portakal kullanarak basit bir pil yapmak.
Deneyin Yapılışı:Portakala çinko çivi ve bakır tel batırdığımızda portakal suyu gerekli asitik çözeltiyi oluşturarak bakır tel pilimiz için gerekli (+) yükü, çinko çivi de (-) yükü oluştur.Bağlantı kablosu ile (+) ve (-) yükleri saatimizin (+) ve (-) yüklerine bağlayarak ekranın meyve pili ile çalışmasını sağlarız.

Havalı Araba
Deneyin Amacı: Havanın itme gücünü gözlemlemek.
Deneyin Yapılışı:Öncelikle 4 adet tekerleğin (Pet şişe kapağı ) orta noktalarından ufak delikler açarak tahta çubukları pipetlerden geçirerek pet şişenin  alt kısmına  yapıştırıyoruz ve tekerlekleri yerleştiriyoruz. Pipetlerden birinin ucuna balonu sıkıca bantlayıp pet şişenin üzerine silikon ile yapıştırarak atık projemizi tamamlıyoruz.

Gökkuşağı
Deneyin Amacı:Potasyum iyodür, Hidrojen Peroksit ve Sıvı Sabunun tepkimesinden yararlanarak bol köpüren bir sabun yapımı.
Deneyin Yapılışı: Potasyum iyodür ile su karıştırılır üzerine sıvı sabun konulur. Ardından bu pet şişedeki karışıma Hidrojen Peroksit ilave edilir.

Kuru Buz
Deneyin Amacı: Donmuş Karbondioksit Gazının Süblimleşmesini gözlemlemek.
Deneyin Yapılışı:Cam kasenin içerisine bir su bardağı ılık su ve bir miktar kuru buz koyulur ve anında karbondioksit gazı açığa çıkmaya başlayacaktır. Başka bir kaba bir bardak su ve gliserin damlatılıp bezi bu suda ıslattıktan sonra kuru buzun olduğu kasenin kenarlarına sürülüp biraz beklenir sabun köpüğü çıkan karbondioksit gazını bir müddet içinde hapsederek balon oluşturur ve yüzey gerilimi artık sisi tutamayacak kadar artınca balon köpüğü patlar ve ortama sis seklinde karbondioksit gazı yayılır

Balon Neden Patlamaz
Deneyin Amacı: Katıların bir yüzey üzerine uyguladıkları basıncın yüzey alanı ile nasıl değiştiğini kavrayabilme.
Deneyin Yapılışı: Balonun patlaması için bir çivinin sivri ucunu yaklaştırdığımızda balonun esnekliğini yenebilecek iç basıncın dış basınçtan daha büyük olmasından dolayı balon patlayacaktır Ancak yüzey alanını artırdığımızda (çivi sayısını artırarak)birim alana etki eden kuvvet azaldığından dolayı balon daha az bir kuvvetle daha zor patlar.

Gauus Tüfeği
Deneyin Amacı: Cisimlerin birbirine çarparak enerji aktarımlarını gözlemlemek.
Deneyin Yapılışı: Gauss tüfeği” çelik bir bilyeyi manyetik zincirleme reaksiyonla belirli bir hedefe yüksek hızda göndermeye yarayan çok basit bir oyuncaktır. Bu oyuncağı yapmak ve çalışma mantığını kavramak çok kolay olup, oynaması ve izlemesi de bir o kadar zevklidir. Öncelikle ilk mıknatısı yapıştırmakla başladık. Mıknatısları yerleştirme konusunda özgürüz, deneme yanılma yöntemiyle en uygun aralığı kendiniz buluruz.

Labirent Oyunu
Deneyin Amacı: Atık malzemelerden dikkati yoğunlaştırma oyunu.
Deneyin Yapılışı:Karton, köpük veya pipetler kullanılarak labirent oyunu tasarlanır ve topu deliklerden düşürmeden dikkati bir noktaya toplayarak el göz koordinasyonu ile topu hedefe ulaştırmaya çalışılır.

 Balon Şişirme
Deneyin Amacı:Maddenin gaz halini ve bir gazın nasıl üretildiğini keşfetmek
Deneyin Yapılışı: Behere az miktarda sirke dökülecek, daha sonra balonun içini aralayarak karbonat dökülecek, sonrasında balonu beherin ağzına yerleştirip balonu ters çevirip bekleyeceğiz ve gaz üretimi gerçekleşip, balonun şişmesi sağlanacak.

Kırmızı Lahana Deneyi
Deneyin Amacı: Maddelerin Asitik yada Bazik olduğunu doğal yollarla nasıl belirleyebiliriz.
Deneyin Yapılışı: Kırmızı lahanayı sıcak suda bir süre bekleterek kırmızı- mor su elde edilir. Lahana suyu beherle eşit miktarda doldurulur sonra sırasıyla limon suyu, sirke, su, karbonat, çamaşır suyu eklenerek renk değişimleri gözlemlenir. Karışım kırmızı pembe ise ASİT,sarı,yeşil, mavi renk aldıysa BAZ,renk değimi olmazsa nötr olduğu anlaşılır.

 

[/fusion_text][fusion_gallery image_ids=”5793,5794,5795,5796,5797,5798,5799,5800,5801,5802,5803,5804,5805,5806,5807,5808,5809,5810,5811,5812,5813,5814,5815,5816,5817,5818,5819,5820,5821,5822,5823,5824,5825,5826,5827,5828,5829,5830,5831″ layout=”” picture_size=”” columns=”” column_spacing=”10″ gallery_masonry_grid_ratio=”” gallery_masonry_width_double=”” hover_type=”” lightbox=”yes” lightbox_content=”” bordersize=”” bordercolor=”” border_radius=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

Benzer İçerikler